شل اسکریپت نویسی در لینوکس – جلد ۱

شل اسکریپت نویسی در لینوکس - جلد 1

نویسنده: سید سعید حسینی
تعداد صفحات: ۴۷
فرمت: PDF
زبان: فارسی

این کتاب در خصوص برنامه نویسی و یا شل نویسی در لینوکس می باشد و دارای ۶ فصل است.

آغاز داستان در سال ۱۹۹۱ است. زمانی که با وجود قدرت سخت افزارهای جدید، محدودیت های کامپیوترها رو به پایان می رفت. ولی هنوز چیزی کم بود… و این چیزی نبود جز فقدانی عمیق در حیطه سیستم های عامل. داس، امپراطوری کامپیوترهای شخصی را در دست داشت. سیستم عامل بی استخوانی که با قیمت ۵۵۰۰۰ دلار از یک هکر سیاتلی توسط بیل گیتز (Bill Gates) خریداری شده بود و با یک استراتژی تجاری هوشمند، به تمام گوشه های جهان رخنه کرده بود. کاربران PC انتخاب دیگری نداشتند. کامپیوترهای اپل مکینتاش بهتر بودند. ولی قیمتهای نجومی، آنها را از دسترس کثر افراد خارج می ساخت. خیمه گاه دیگر دنیای کامپیوترها، دنیای یونیکس بود.
یونیکس به خودی خود بسیار گرانقیمت بود. آنقدر گرانقیمت که کاربران کامپیوترهای شخصی جرات نزدیک شدن به آنرا نداشتند. کد منبع یونیکس که توسط آزمایشگاههای بل بین دانشگاهها توزیع شده بود، محتاطانه محافظت میشد تا برای عموم فاش نشود. برای حل شدن این مسأله، هیچیک از تولید کنندگان نرم افزار راه حلی ارایه ندادند. بنظر میرسید این راه حل به صورت سیستم عامل MINIX ارائه شد.
این سیستم عامل، که از ابتدا توسط ا ندرو اس. تاننباوم (Andrew S. Tanenbaum) پروفسور هلندی، نوشته شده بود به منظور تدریس عملیات داخلی یک سیستم عامل واقعی بود. این سیستم عامل برای اجرا روی پردازنده های ۸۰۸۶ اینتل طراحی شده بود و بزودی بازار را اشباع کرد. بعنوان یک سیستم عامل، MINIX خیلی خوب نبود. ولی مزیت اصلی آن، در دسترس بودن کد منبع آن بود. هرکس که کتاب سیستم عامل تاننباوم را تهیه می کرد، به ۱۲۰۰۰خط کد نوشته شده به زبان C و اسمبلی نیز دسترسی پیدا می کرد. برای نخستین بار، یک برنامه نویس یا هکر مشتاق می توانست کد منبع سیستم عامل را مطالعه کند. چیزی که سازندگان نرم افزارها آنرا محدود کرده بودند. دانشجویان کامپیوتر در سرتاسر دنیا با خواندن کتاب و کدهای منبع، سیستمی را که در کامپیوترشان در حال اجرا بود، درک کردند. و یکی از آنها لینوس توروالدز (Linus Torvalds) نام داشت.

دریافت کتاب

منبع :کتابخانه مجازی ایران

۰

ارسال نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here